![](/libraries/images/1px.gif)
Chcesz wiedzieć o nowościach i promocjach? Podaj swój e-mail:
![](/libraries/images/1px.gif)
![](/libraries/images/1px.gif)
POCZTEX KURIER 48 - zakupy powyżej 300,00 zł
Kurier - zakupy powyżej 350,00 zł
![](/libraries/images/1px.gif)
![](/libraries/images/1px.gif)
![](/libraries/images/1px.gif)
Domki dla lalek — najlepszy prezent dla dziewczynki
PayPo - zapłać później - nowe płatności w MaliCiekawscy.pl
Jak przygotować dom na zabawę Halloween
deskorolka Geometrix Main Longboard 105 cm
![](/libraries/images/1px.gif)
![](/libraries/images/1px.gif)
![](/libraries/images/1px.gif)
![](/libraries/images/1px.gif)
![](/libraries/images/1px.gif)
Opis
Od dawna myślisz o tym, żeby spróbować jazdy na longboardzie? Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co zamierzasz na nim robić. Jeśli chcesz po prostu odpychać się, aby przemierzać wygodnie i szybko dłuższe dystanse, to w zasadzie każdy longboard będzie dobry, jeśli jednak chciałbyś spróbować tricków/dancingu albo szybkich zjazdów z górki, warto przyjrzeć się parametrom, jakie oferują różne longboardy i wybrać właściwy dla siebie.
Main Geometrix to deska dedykowana do klasycznego cruisingu. Kultowy, symetryczny kształt decku twin-tip, obniżony blat, dzięki montażowi drop-thru (przechodzą przez blat) standardowych, longboardowych trucków 180 mm, średniomiękkie koła, które znakomicie suną nawet po nierównej nawierzchni (typu kostka brukowa). Longboard Geometrix zapewnia dużo miejsca na nogi, a łatwość utrzymania równowagi gwarantuje płaski blat z lekkim concavem.
Producent oferuje dwie wersje kolorystyczne:
- żółty
- niebieski
Na tej desce pierwsze kroki mogą stawiać nawet zupełnie początkujący skejci, którzy chcą poczuć miękkość i elastyczność długiej deskorolki.
Podstawowe parametry longboardu Main Pusher:
- materiał decku: klon kanadyjski
- długość decku: 105 cm
- szerokość decku: 22,5 cm
- koła: 70 mm, 78A
- łożyska: ABEC7
- trucki: 180 mm
Nie bardzo wiesz, co oznaczają te parametry? Poniżej znajduje się skrócony opis budowy longboardu, z wytłumaczeniem na co wpływają poszczególne wartości.
- długość deski - skoro mówimy o longboardach, to muszą być naprawdę long, czyli mierzyć przynajmniej 100 cm, duża, wygodna platforma zapewnia stabilną pozycję i wygodne podparcie dla nóg; 100-centymetrowe longboardy używa się do zjazdów czyli downhillu, zależy nam wtedy na lepszej kontroli i większej sztywności, natomiast do dancingu i wykonywania tricków longboardy mają nawet 115-120 cm
- kształt decku - wyróżniamy dwa podstawowe typy:
pintail - najbardziej klasyczny, przypominający łezkę albo deskę surfingową
twin-tip - symetryczna deska, bez wyróżnienia przodu i tyłu, niektóre z twin-tipów kończą się zaraz za truckami, jednak, jeśli masz w planach wykonywanie jakichkolwiek tricków, to warto poszukać takiej, która ma jeszcze kawałek blatu wystający poza trucki - są to tzw. kicktaile, które umożliwiają podbijanie deski. Do zwykłej jazdy, czyli odpychania kicktaile nie są potrzebne. - trucki - umożliwia zamontowanie kółek do deskorolki i zapewnia możliwość sterowania deską poprzez pochylenie ciała w stronę, w którą zamierzamy skręcić. Truck składa się z dwóch części: górna (baseplate) mocowana jest do deski, a do dolnej (hanger) mocuje się kółka. Między nimi mamy jeszcze bushingi, które wpływają na elastyczność przy skręcaniu. Sztywność deski regulujemy poprzez dokręcanie śruby - king pin. Typowe trucki stosowane w longboardach mają szerokość 180 mm i kąt 50 stopni, co jest najbardziej uniwersalnym i wygodnym rozwiązaniem, zapewniającym dobrą skrętność przy mniejszych prędkościach. W longboardach trucki mocuje się na dwa sposoby: klasycznie czyli top-mount - trucki przykręca się od spodu do blatu lub drop-thru - wtedy trucki przechodzą przez blat i są widoczne z góry, pozwala to jednak obniżyć środek ciężkości, jesteśmy niżej nad ziemią w trakcie jazdy, co wpływa na większą stabilność i ułatwia odpychanie się, zwłaszcza na dłuższych dystansach. Jednak montaż drop-thru może trochę przeszkadzać, gdy planujemy stepować na naszej desce. Warto zatem na etapie zakupu rozważyć, co nam się bardziej przyda.
- kółka - mocowane do trucków za pomocą łożysk i tulejek dystansowych. Wykonane są z poliuretanu lub innego tworzywa. W longboardach z reguły mamy koła o średnicy ok. 70mm. Powinny być też dość miękkie (76-80A). Większe kółka pozwalają na osiąganie większych prędkości, lepiej amortyzują nierówności, ale za to pogarszają sterowność. Mniejsze kółka są lżejsze, deskorolka zatem jeździ wolniej i jest bardziej wrażliwa na nierówności nawierzchni, za to dają więcej możliwości wykonywania tricków (zatem do dancingu kółka będą miały raczej 65-70mm, a do downhillu nawet 75 mm).
- flex - parametr sztywności jest bardzo ważny w longboardach, ale wybór zależy tu od indywidualnych preferencji, jedni wolą, gdy deska mocniej się ugina i lepiej amortyzuje nierówności, inni chcą bardziej "czuć" deskę, więc musi być wtedy sztywniejsza. Stopień ugięcia zależy w dużej mierze od wagi użytkownika.
- łożyska - każde kółko ma dwa łożyska toczne, klasyfikuje się je w skali ABEC od 1 do 9 (tylko nieparzyste), im wyższy numer, tym precyzyjniejsze i szybsze łożysko, ale jednocześnie mniej wytrzymałe. Najczęściej spotykane są łożyska ABEC5 i ABEC7.
- grip - papier ścierny przyklejany do górnej strony decku. Dostępny w wielu kolorach i wzorach. Aby służył jak najdłużej warto jeździć w czystych butach.
Pamiętaj: Na deskorolce zawsze trzeba jeździć w kasku oraz ochraniaczach!