Newsletter MaliCiekawscy.pl
Chcesz wiedzieć o nowościach i promocjach? Podaj swój e-mail:
Producenci
Promocje
gra do basenu podwodne memory bs toys
gra do basenu podwodne memory bs toys
189,99 zł 169,99 zł
szt.
Puzzelki Pixelki Jixelz Roboty 700 el. - Fat Brain Toys
Puzzelki Pixelki Jixelz Roboty 700 el. - Fat Brain Toys
59,99 zł 52,99 zł
szt.

Darmowa dostawa

POCZTEX KURIER 48 - zakupy powyżej 300,00 zł

Kurier - zakupy powyżej 350,00 zł

Darmowa dostawa (POCZTEX KURIER 48) już od 300,00 zł.

Pakujemy na prezent

Gry zręcznościowe dla dzieci
Gry zręcznościowe dla dzieci

Wiosna, wszystko ożywa, zimujące zwierzęta przebudzają się ze snu, w cały świat zdaje się wkraczać nowa energia... W cały świat. Nie wyłączając Twojego dziecka. To ten okres, gdy budzi się chęć przygody, a zew do zabawy jest słyszalny, jak nigdy. Najmłodsi mają mnóstwo energii. Wie o tym każdy, kto choć raz spróbował zostawić na chwilę choćby dwulatka samego w pomieszczeniu. Ta energia jest bardzo ważna, stanowi bowiem bodziec do rozwoju i poznawania otaczającego nas świata. W zetknięciu ze zmęczeniem opiekunów, niewystarczającą ilością pozytywnie stymulujących bodźców czy po prostu lockdownami lub kwarantanną bywa tłumiona, hamując rozwój poznawczy. Warto więc spróbować ją zogniskować i wykorzystać, na przykład w grach zręcznościowych.

Kreatywne zabawy

Dobrym pomysłem na twórcze wykorzystanie dziecięcej energii mogą być gry zręcznościowe. Można je wykorzystywać w niemal każdej przestrzeni dostępnej w okolicy domu czy rekreacyjnej przestrzeni publicznej. By sprawiały uczestnikom maksimum przyjemności przy minimalnej ilości szkód i by zostały przeprowadzone w satysfakcjonujący sposób, należy je dobrze przygotować, biorąc pod uwagę rodzaj przestrzeni, a jeśli decydujemy się na zabawy na zewnątrz warunki atmosferyczne. Podczas zabawy warto mieć plan i jasno określone reguły, by uniknąć niepotrzebnych spięć. Przede wszystkim jednak warto się zaangażować i cieszyć czasem z bliskimi.

Gry zręcznościowe co to znaczy

Gry zręcznościowe mają ogromne znaczenie dla rozwoju młodych ludzi. Uczą skupienia i koncentracji uwagi, rozwijają motorykę i zdolności percepcyjne, uczą także koordynacji (na przykład oko-ręka), która będzie bardzo istotna w przyszłym życiu. Przy grach wymagających na przykład rzutów do celu, dzieci uczą się też precyzyjnego określania odległości. Jeśli takowe są elementem zabawy, w której wprowadza się elementy gry zespołowej, dzieci uczą się współpracy, myślenia strategicznego, analizy zasobów ludzkich, którymi dysponują (konkretnie uzdolnione osoby deleguje się do określonych zadań, słabszych zawodników daje się na początek, aby mocniejsi nadrobili straty) i reguł fair play. Gdy zabawa prowadzona jest w określonej narracji (na przykład mała olimpiada, tematyczny scenariusz, przyjęcie z motywem przewodnim), rozwijana jest dodatkowo wyobraźnia dziecka i można zapoznać je z ważnymi wydarzeniami czy nową kulturą, albo po prostu można zabrać pociechę do świata jej ulubionej postaci z bajki. Jak mówi anglojęzyczne przysłowie, sky is the limit, jedynym ograniczeniem w zabawach jest kreatywność organizatora (zarówno w placówkach oświatowych i kulturalnych, jak i w domu).

Gdzie można grać w gry zręcznościowe?

Odpowiedź na to pytanie można by zamknąć w jednym słowie: wszędzie. By jednak uniknąć posądzenia o gołosłowność, warto przyjrzeć się kilku miejscom do zabawy bliskim rodzinom z dziećmi: - dom lub mieszkanie - przy choćby niewielkiej ilości przestrzeni można zorganizować zabawę, która zapewni dziecku rozrywkę i oszczędzi salonowe bibeloty. Warto tu rozważyć grę z czarnym kotem buiteen speel. Prócz łamania stereotypów zapewnia dzieciom rozrywkę przez rzucanie kolorowych obręczy na jego ogon lub głowę (znajdziesz go w sklepie). Jest niezastąpiony w deszczowe dni jako towarzysz zabawy lub jako ozdoba, gdy młodzi odkrywcy zdobywają świat w inny sposób; - ogród - gdy dysponujesz skrawkiem zieleni koło miejsca zamieszkania, możesz zamienić ją w tor przeszkód lub zaginioną wyspę, gdzie mali piraci po wykonaniu konkretnych zadań będą zbliżać się do skarbu (na przykład czekolady, w tym wieku nawet diament nie przebije jej wartości); park - w otoczeniu drzew i przyrody dającej wytchnienie entuzjastom przestrzeni miejskiej można rozłożyć zabawki (przy odpowiednim zasobie kreatywności nawet kamienie i patyki mogą się nimi stać) i przenieść się z dziećmi w inny świat, w którym będą ćwiczyć swoje zdolności; - plaża - skoro i tak decydujemy się na piasek na każdym centymetrze ciała i bagażu, warto dobrze zorganizować dzieciom czas w bliskości morza, oceanu lub zalewu. Budowa rzeźb z piasku, slalomy między nimi czy rzuty do celu (na przykład piłkami z ogonem dostępnymi w sklepie) może być źródłem bardzo miłych (także pod względem estetycznym) wspomnień.

Jakie gry zręcznościowe polecacie do domu?

Prym będą wiodły tu raczej tradycyjne rzutki. Mamy je w bezpiecznej dla mebli wersji magnetycznej, z wieloma różnymi motywami na tablicach. Dzięki braku ostrzy nie uszkodzicie mebli, a dzieci będą miały doskonałą zabawę i większe bezpieczeństwo - możecie nawet pokusić się o zostawienie ich na chwilę samych, czego przy “ostrych” dartach nie zalecamy! Rzutki magnetyczne nie wymagają dużo przestrzeni, same lotki są na tyle małe i lekkie, że nie spowodują żadnych szkód w mieszkaniu, nawet gdy nie trafią w tarczę.

Jakie gry zręcznościowe polecacie do ogrodu?

Tu sprawdzą się przede wszystkim gry wymagające więcej przestrzeni! Mogą to być powiększone wersje znanych przebojów, typu szachy XXL albo po prostu pomysły, które angażują więcej osób bądź nie pomieszczą się w domu! Zerknijcie na przykład na grę Czarny Kot - to zręcznościówka, którą można wykorzystać w domu, ale trzeba być bardzo ostrożnym żeby rzucanymi do celu krążkami nie strącić niczego w mieszkaniu. Natomiast na podwórku gra ta pozwoli rozwinąć Wam skrzydła - można rzucać do celu z dużo większej odległości, bo przecież po treningu w domu mniejsze dystanse nie będą już dla Was żadnym wyzwaniem.

Jak zorganizować grę zręcznościową dla dziecka lub dzieci?

By młody człowiek miał zapewnioną rozrywkę na najwyższym poziomie i bez strat w krajobrazie czy architekturze, warto się zawczasu przygotować do tej formy rozrywki. Warto zapoznać się z takimi zmiennymi jak: - ilość czasu, jaki możesz przeznaczyć na zabawę; - ilość uczestników; - miejsce zabawy (konieczne jest sprawdzenie prognozy pogody!) - dostępna przestrzeń (w parku warto wybrać przestrzeń, na której po przybyciu nie zastaniemy innej grupy, w saloniku babci aranżować zabawy, które nie obrócą w proch pamiątek dla przyszłych pokoleń); - niezbędne akcesoria (w naszym sklepie znajdziesz ich duży wybór). Mając takie informacje, z pewnością unikniesz zaskoczenia spowodowanego ilością akcesoriów nieadekwatną do liczny uczestników, psująca się w trakcie zabawy pogodą czy po prostu brakiem miejsca.

Jak przeprowadzić grę zręcznościową dla dziecka?

Wcielając się w rolę prowadzącego, zastanów się: kogo ja bym oczekiwał/a, będąc na miejscu uczestników? Wycisz więc telefon, odstaw znużenie obowiązkami i staraj się cieszyć nadchodzącym czasem razem z dziećmi. Skoro decydujesz się poświęcić im czas, uczyń to z zaangażowaniem. W żadnym wieku ludzie nie lubią czuć się lekceważeni. Ustal też klarowne zasady gry. Pokaż dzieciom co robić i jak będą punktowane poszczególne zadania. Tu także ogranicza Cię jedynie kreatywność. Z pomocą może przyjść gra z rzucaniem do celu na punkty BS Toys. Zbijając drewniane paliki, możesz prowadzić zabawę (lub w niej uczestniczyć) na wiele różnych sposobów. Konkretne ustalenie zasad pomaga uniknąć konfliktów i zorientować uczestników na jasno określony cel.

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl