Zabawki wpisujące się w nurt wychowania opracowany przez profesor Marię Montessori stają się coraz popularniejsze, nie tylko w wyspecjalizowanych placówkach dydaktycznych. Także my, jako rodzice, możemy na co dzien czerpać z tej mądrej metodyki i odpowiednio kształtować świat naszych dzieci, aby rozwijały się lepiej.
Zobaczcie jakie zabawki Montessori możecie znaleźć w sklepie MaliCiekawscy.pl. Mamy dla Waszych maluchów zarówno coś prostego - ciekawe klocki, jak i bardziej zaawansowane pomoce - robota dla maluchów.
Zabawki montessori - to są takie?
Czym są zabawki określane jako zabawki Montessori i czym różnią się od zwykłych zabawek? Metoda Montessori skupia się na rozwijaniu wrodzonych predyspozycji dzieci, umożliwiając im wchłanianie wiedzy/nauki/doświadczeń z otoczenia. Dzieci są doskonałymi obserwatorami, dlatego ich otocznie należy odpowiednio dostosować, aby rozwój przebiegał prawidłowo. Otoczenie powinno prezentować świat rzeczywisty, taki, jaki chcemy, żeby dziecko poznawało. Jeśli zapełnimy dziecięcy pokój zabawkami przedstawiającymi np. superbohaterów, różowymi księżniczkami, albo ufoludkami - dzieci przebywające w tym otoczeniu przyswoją sobie, że tak właśnie wygląda świat. Dlatego tak ważne jest prezentowanie faktycznego obrazu świata, nawet w doborze zabawek dla dziecka.
Angażuj jak najwięcej zmysłów w zabawę - tak radzi Maria Montessori
Należy też zwracać uwagę, że dzieci poznają świat wszystkimi zmysłami. Profesor Montessori mówiła często, że ręka jest najwazniejszym nauczycielem dziecka. Dlatego najbardziej rozwijające są te zadania, a także takie zabawki, które angażują ręce i dodatkowo jak najwięcej innych zmysłów w proces zabawy-nauki. Ciekawe zabawki bardziej wciągają dziecko, przez co jest bardziej skupione i jego umysł lepiej chłonie wiedzę, którą pozyskuje właśnie przez zabawę.
Klockowe piramidy w stylu montessori
Dwujęzyczna piramida koncepcyjna - ZWIERZĘTA - to idealna pomoc edukacyjna dla dzieci, które ukończyły 12 miesięcy życia. Wpisuje się ona doskonale w nurt metody Montessori. Piramidę dzieci budują z dziesięciu sześciennych klocków wykonanych z grubego kartonu. Każdy z klocków prezentuje przepiękne zdjęcia czterech zwierząt, obrazując ich naturalny wygląd.
Sześciany nie mają jednej ścianki, dzięki czemu chowają się jeden w drugi, gdyż każdy klocek jest trochę mniejszy od poprzedniego. Dzięki temu przechowywanie zabawki jest bardzo wygodne - zajmuje ona mało miejsca w stanie złożonym. A i proces chowania klocków od najmniejszego do największego lub na odwrót może być dla młodszych dzieci niezłą zabawą.
W czasie budowania piramidy i zabawy jej klockami dziecko zapoznaje się z aż 40 gatunkami zwierząt z różnych grup. Na zdjęciach są m.in: zwierzęta zagrodowe, zwierzęta naszych lasów, zwierzęta egzotyczne. Można je grupować również wg gromad: ssaki, gady, ptaki, płazy. Da się także uporządkować je według rozmiarów poszczególnych zwierząt - podpowiedzcie to swojemu maluchowi. Każde zwierzątko jest także podpisane w języku polskim i angielskim - aby jeszcze bardziej angażować zmysły dziecka.
Na każdym klocku poza wizerunkami 4 zwierząt, ostatnia ścianka służy do nauki liczenia - znajdują się na niej motyle w odpowiedniej liczbie od 1 do 10 wraz z nazwami liczebników, również w dwóch językach. Piramida to zabawka, która rośnie razem z dzieckiem - wszystkie klocki ustawione na sobie mają wysokość 80cm.
Mówiąc o rośnięciu wraz z dzieckiem, mieliśmy na myśli zabawy, do jakich można wykorzystać tę zabawkę. Dla najmłodszych budowa piramidy to przede wszystkim ćwiczenie sprawności rączek (rozwijanie tzw. motoryki małej), zapoznawanie się z pojęciami mniejsze-większe, poznawanie różnych gatunków zwierząt, być może odgłosów jakie wydają (jeśli rodzic "da głos" zwierzakowi). Starsze dzieci możemy poprosić, by znalazły na klockach np. wszystkie ptaki albo porozmawiać z nimi o tym, jaki tryb życia prowadzi sowa, bądź które zwierzęta zapadają w sen zimowy, czy tylko ptaki składa jaja. Wszystko zależy od inwencji dziecka oraz pomysłowości dorosłego, który animuje zabawę przy użyciu klocków.
Pomagając wypowiadać nazwy zwierząt w dwóch językach, nauczymy dziecko niemal "przy okazji", angażując do zabawy kolejne zmysły.
Zwierzaki to nie jedyny motyw dekoracyjny piramidy zabaw. Jeśli twoje dziecko woli owoce - nie ma problemu. W sklepie MaliCiekawscy.pl mamy też drugą wersję piramidy montessori, gdzie na klockach znajdziecie ładne obrazki owoców i warzyw. W tej wersji pomocnikami w nauce liczenia liczenia są różnokolorowe jabłka, które zastąpiły poznane wcześniej motylki. Pozostałe zalety tej zabawki są takie same, jak w wersji ze zwierzętami, także tu mamy polskie i angielskie nazwy prezentowanych owoców, ładne obrazki, estetycznie wykonane, duże klocki. Wybór należy więc do Was! Zachęcamy do obejrzenia filmiku prezentującego możliwości zabawy Piramidą zabaw - Zwierzęta do metody Montessori.
Nowoczesne montessori - robot CUBETTO
Jeśli Wasze pociechy są już starsze, możemy zaproponować zabawkę bardziej zaawansowaną, ale dzięki temu mocno interaktywną i na wskroś nowoczesną. Mowa o CUBETTO - robocie w stylu montessori. Niech Was nie zwiedzie jej prosty wygląd. Ta elektroniczna zabawka wykonana jest z tradycyjnych materiałów, wśród których prym wiedzie drewno. Za jej pomocą maluchy mogą zaznajamiać się z podstawą logiki programowania. Zobaczcie jak wygląda CUBETTO:
CUBETTO wykorzystuje uproszczony język podobny do działań żółwia Logo lub dzisiejszego języka Scratch, a "programy" "pisane" są przez dzieciaki za pomocą drewnianych klocków-symboli odzwierciedlających proste komendy. Można rozkazać robotowi jechać naprzód, skręcić w lewo lub prawo a także obrócić się wokół własnej osi. Klocki-komendy układane są przez dzieci na panelu sterującym, a robot porusza się wykonując zakodowane w ten sposób polecenia.
Oczywiście programowanie to sprowadzone jest do najprostszej formy, dzięki czemu z zabawką radzą sobie już dzieci od 3 roku życia. Ułożenie klockowej listy komend dla robota to żaden problem dla pomysłowych maluchów - wszak operowanie klockami na pewno mają już opanowane. A dzięki tej zabawie dzieci poznają podstawowe tajniki prawdziwego programowania, odkrywają meandry logiki maszyn i poznają prostotę kierowania urządzeniami. W przyszłości na pewno zaprocentuje to w poczatkowych etapach nauki "prawdziwego programowania". A jak wiemy, większość naszych dzieci będzie miała z tym do czynienia w swoim dorosłym życiu.